23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konuşması

23.04.2003
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle öğretmen ve öğrenci heyetlerini kabulünde yaptıkları konuşma aşağıda sunulmaktadır :

"Değerli Öğretmenler, Geleceğimiz ve En Değerli Varlığımız Sevgili Çocuklar,
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda sizlerle birlikte olmaktan, coşkunuzu ve sevincinizi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
Bu anlamlı günde çocuklarımızın sergilemiş olduğu coşku, Türkiye'nin geleceğinin emin ellerde olduğunu göstermesi yönünden bizleri sevindirmiş, çağdaşlaşma ve aydınlanma hareketinin başarıyla sürdürüleceği konusunda umutlarımızı artırmıştır.
Bu toplantıyı fırsat bilerek, çocuklarımızın yetiştirilmesinde büyük pay sahibi olan, onları Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, aklın ve bilimin aydınlığıyla buluşturan, ülkenin her köşesinde yılmadan, özveriyle çalışan öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.
Sevgili Çocuklar,
Sizlerin de yakından bildiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti uzun süren savaşımlar sonucu kurulmuştur.
Türk Ulusu, yurdunun parçalanmak istenmesi üzerine, Atatürk'ün önderliğinde büyük uyanışını gerçekleştirmiş, bağımsızlığını, özgürlüğünü ve ulusal onurunu korumayı başarmıştır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı, bu süreçte atılan ve Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında belirleyici rol oynayan en önemli adımdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, savaş sırasında ve Cumhuriyet döneminde üstlendiği tarihsel sorumluluk ile, geleceğimizin sağlam temeller üzerinde biçimlenmesine büyük katkıda bulunmuş yüce bir kurumdur.
Atatürk'ün, böylesine büyük işlevler üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü bayram olarak çocuklara armağan etmesi, sizlere verdiği değeri ve önemi göstermektedir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yalnız sizler için değil, dünya çocukları için de özel bir gündür. Bayram, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocukların katılımıyla bir şenlik ortamında kutlanmakta, barış, sevgi, kardeşlik gibi yüce değerlerin yoğun biçimde yaşanmasına ve daha iyi bir dünya özleminin dile getirilmesine olanak sağlamaktadır.
Sizlerin, Atatürk'ün güveninin ve sevgisinin bilincinde olarak, Cumhuriyet'in tüm kazanımlarıyla korunması ve yaşatılması, Türkiye'nin gelişmesini sürdürerek aydınlık yarınlara ulaşma çabalarına öncülük edeceğinize inancımız sonsuzdur.
Yarınlarımızın güvencesi olarak gördüğümüz sizlerin, geleceğe en iyi biçimde hazırlanmanızı, uygarlığın ürünlerinden yararlanmanızı, çağdaş bir eğitim almanızı ve bilgi çağının gerektirdiği birikim ve donanımla yetiştirilmenizi amaçlıyoruz.
Mutlu bir yaşam sürmenizi sağlayacak ortam ve olanaklar sunmak, beklentilerinize, sorunlarınıza çözüm üretmek, temel önceliklerimizdendir.
Sevgili Çocuklar,
Dünya, sizlerin de etkilerini duyumsadığınız çok hızlı bir değişim sürecinden geçmektedir. İçinde bulunduğumuz çağda bilgi, sınırsız niteliğiyle gelişmelere yön vermekte ve insanlığın önünde yeni ufuklar açmaktadır.
Türkiye, Yüce Atatürk'ün ileri ülkeler düzeyine çıkmamız için başlattığı çağdaşlaşma hareketini başarmak, gösterdiği ve Ulusumuzun özlemi olan büyük erekleri gerçekleştirmek için bilgi toplumu düzeyine mutlaka ulaşmak durumundadır.
Türkiye'nin bu erekleri yakalayabilecek güç, birikim ve deneyime sahip olduğundan kuşku duymuyor, sizlerin de bu süreçte etkin biçimde yer alacağınıza inanıyoruz.
Sizler, çağdaş dünyanın iyi eğitimli bireyleri arasında yerinizi almalı, kendinizi geliştirmeli, bilgiye, öğrenmeye ve yeniliklere her yaşta açık olmalı, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden ayrılmamalısınız.
Çevrenizdeki ve dünyadaki olaylara karşı duyarsız kalmamalı, olumsuzlukları sorgulamalısınız. Kendinize güvenmeli, her zaman katılımcı olmalı, kimi zaman küçük katkıların da, büyük şeyler yaratabileceğine inanmalısınız.
Güçlüklerden ve olumsuzluklardan yılmadan yaşama daha sıkı bağlanmalı, gelecekten umudunuzu her koşulda korumalısınız.
Özlemlerinizi gerçekleştirmek için, Yüce Atatürk'ü kendinize örnek almalısınız. Öngörüleri ve başardıklarıyla dünya tarihine damgasını vuran Yüce Atatürk'ün, yaşamından, ilke ve devrimlerinden, düşüncelerinden ve öğütlerinden çok şeyler öğreneceksiniz.
Sizleri seviyor ve sizlere güveniyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun."
Yazdır Paylaş Yukarı