Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga onuruna verdikleri akşam yemeğinde yaptıkları konuşma.

19.04.2005
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
"Sayın Cumhurbaşkanı Freiberga,
Sayın Bay Freibergs,
Değerli Konuklar,
Dost ve bağlaşık Letonya'nın Sayın Cumhurbaşkanı'nı ve değerli eşi ile beraberindeki heyetin seçkin üyelerini ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.
Letonya'nın bir bağlaşık olarak katıldığı ilk NATO Doruk toplantısı nedeniyle geçen Haziran ayında Yüce Kişiliğinizi İstanbul'da ağırlamak bize sevinç vermişti. Bu kez, ilişkilerimize her alanda ivme kazandıracak, işbirliğimize önemli katkılar sağlayacağına inandığım resmi ziyaretiniz nedeniyle, Türkiye'ye yeniden hoşgeldiniz.
Üç yıl önce güzel başkentiniz Riga'yı ziyaretimizin ve gördüğümüz yakınlık ve konukseverliğin değerli anılarını mutlulukla koruyoruz.
Birinci Dünya Savaşı sonrasında, aynı tarihsel süreç içinde ve büyük özveriyle yürütülmüş savaşımlar sonucunda çağdaş ulusal benliğini kazanmış Türk ve Leton ulusu arasındaki benzerlik, ülkelerimizi birbirine yakınlaştırmaktadır.
Sayın Cumhurbaşkanı,
İki hafta sonra yeniden bağımsızlığınızın 15. yıldönümünü kutlayacaksınız. Türkiye, Letonya'nın bağımsızlığını 1990'dan çok önce, 1925'de tanımıştır. Letonya'nın İkinci Dünya Savaşı başında işgalini, sonrasında da ilhakını tanımamıştır. Çağdaş Türkiye ve Türk Ulusu, kendini Leton Ulusuyla yaşıt saymaktadır. Bugün, ziyaretinizin verdiği olanaktan yararlanarak, Türk ulusu ve kendi adıma, Letonya'nın yeniden bağımsızlığının 15. yıldönümünü yürekten kutlarım.
Yakın tarihteki savaşlarda ve tarihin acı sayfalarında dostlarımızın yitirdiklerini üzüntüyle izledik. Avrupa uluslarının bu acı deneyimlerinden dersler çıkararak, barış, hoşgörü, karşılıklı yarar ve insanlığın ortak geleceği için işbirliği ve dostluk bağları kurmalarını diliyoruz. İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesi nedeniyle 9 Mayıs'da Moskova'da yapılacak törenlere katılma kararınızı bu çerçevede saygıyla karşılıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı,
Değerli Konuklar,
Birkaç saat önce, Ankara'daki Letonya Büyükelçiliği'nin resmi açılışını yapmanızla, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde yeni bir aşama kaydedilmesinden mutluluk duyduk. Biz de, Riga Büyükelçiliğimizin yılın ikinci yarısında açılmasına yönelik çalışmalarımızı tamamlamayı amaçlıyoruz. Otuzlu yıllarda diplomatik temsilciliklerimizin etkinlik gösterdikleri otuza yakın başkent arasında yer alan Riga'da, Türk bayrağının yeniden dalgalanacak olması sevindiricidir.
Bugünkü görüşmelerimizde, aramızdaki güçlü dostluk bağını, siyaset, ticaret, ekonomi ve kültür alanlarındaki ilişkilerimizi daha da geliştirme yönündeki ortak istencimizi doğruladık. Büyükelçiliklerimizin karşılıklı olarak etkinlik göstermesi ve gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler, bu güçlü istencin somut yansımasıdır.
İkili ilişkilerimizde ziyaretinizle açılan bu yeni evrede, ülkelerimiz arasındaki ikili ve çok yönlü ilişkilerin güçlenerek artacağı inancındayım. Bugün imzalanan Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor İşbirliği Anlaşması'nın uluslarımızın birbirine yakınlaşması ve daha iyi tanıması için etkili bir araç olmasını diliyoruz.
Türkiye ve Letonya, Avrupa bütünleşmesi ve Atlantikaşırı kurumlar çerçevesindeki ortak stratejik amaçları paylaşmaktadır. Letonya'nın güvenli ve gönenç içinde bir Avrupa'da hak ettiği yeri almasından mutluluk duyuyoruz.
Letonya'nın önderliğinizde sağladığı etkileyici ilerlemeyi beğeniyle izliyoruz. 2004'te NATO ve Avrupa Birliği'ne üyeliğiniz, Letonya'da ekonomi alanında kaydedilen büyük gelişme, 2008'de Avro birimine geçme çalışmalarınız, uluslararası barış ve güvenliğe katkılarınız, övgüyle karşılanmaktadır.
Önümüzdeki NATO Doruk toplantısının Letonya'da düzenlenmesinin değerlendirilmesi, ülkenizin bu katkılarına gösterilen övgünün açık göstergesidir.
Türkiye, Yüce Önder Atatürk'ün açtığı çağdaşlık yolunda, özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerleri benimsemiştir. Ülkemiz yarım yüzyılı aşkın süredir NATO'nun ve Avrupa Birliği dışındaki tüm Avrupa kurumlarının üyesidir.
Türkiye'nin çağdaşlık tasarısıyla örtüşen Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda, son yıllarda önemli düzenleme ve ilerlemeler gerçekleştirilmiştir. Geçen yıl 17 Aralık'da Brüksel Doruğu'nda alınan üyelik görüşmelerinin başlatılması kararıyla, bu ilerlemeler Avrupa Birliği tarafından da doğrulanmıştır.
Hükümetinizin Türkiye ile Avrupa Birliği arasında üyelik görüşmelerinin başlatılması kararının alınmasına verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Bu desteğin, görüşmeler sürecinde artarak sürmesini, ülkelerimiz arasında Avrupa Birliği konularındaki işbirliğinin geliştirilmesini diliyoruz.
Önümüzdeki dönemde bağlaşıklar olarak bizi ilgilendiren ortak konular, Atlantikaşırı ilişkilerin dengeli ve işbirliğine dayanan bir biçimde gelişmesi, uluslararası barış ve güvenliğin korunması, terörizmle uluslararası alanda savaşım, demokratik ve insan haklarına saygılı yönetimlerin yaygınlaşmasıdır.
Türkiye bu doğrultuda Afganistan, Balkanlar ve Ortadoğu'da etkin biçimde katkılarını sürdürmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanı,
Ülkenizden uzak kaldığınız uzun yıllar süresince, Letonya'nın bağımsızlığı, ulusal kimliği ve kültürünün korunması amacıyla, saygıdeğer eşinizle birlikte gösterdiğiniz çabalar övgüye değerdir. Küçük bir çocuk olarak ayrıldığınız ülkenize, yıllar sonra devlet başkanı olarak geri dönmenizin ardında, Letonya'nın geleceğine olan inancınızın gücü yatmaktadır.
Bu inancınızın Leton ulusuna sönmez bir ışık olması dileğiyle, kadehimi Yüce Kişiliğinizin, saygıdeğer eşinizin ve ailenizin sağlığı, Leton ulusunun gönenç ve mutluluğu ile Türk-Leton dostluğunun geleceği için kaldırıyorum."
Yazdır Paylaş Yukarı